Finanční malware je na vzestupu

V roce 2013 proběhlo ve světě 28,4 milionů malwarových útoků s cílem odcizit finanční prostředky, to přibbližně o čtvrtinu vice než v roce 2012. V ČR bylo zaznamenáno 6250 malwarových útoků cílených na finance. Vyplývá to ze studie Kaspersky Lab „Financial cyber threats in 2013“. Mezi programy určenými k získávání informací o financích obětí patří bankovní trojské koně, loggery sledující činnost na klávesnici a dvě relativně nové třídy malwaru – první je určena ke krádeži Bitcoinů a druhá je software ke generování této kybernetické měny.

Právě aktivity cílené na měnu Bitcoin stojí za nárůstem finanční kybernetické kriminality. Dalším faktorem je pak řada nově objevených nebezpečných zranitelností využívaných k útokům na platformu Java. Dvě třetiny finančních útoků tvořily bankovní trojské koně, včetně nechvalně známých programů Zbot, Carberp a SpyEye. Právě kvůli rostoucí oblibě Bitcoinů mezi kybernetickými zločinci ale jejich podíl oproti roku 2012 klesl, stejně jako podíl keyloggerů. Množství mobilního malwaru kradoucího peníze přitom vzrostlo během roku 2013 dvacetinásobně, nejčastěji zločinci útočili na Androidy.

Studie „Financial cyber threats in 2013“ využívá anonymní data dobrovolně poskytnutá uživateli cloudové databáze Kaspersky Security Network. Ta nepřetržitě zpracovává informace o hrozbách, na něž narazí bezpečnostní produkty provozovatele databáze.

Zdroj: Kaspersky Lab

Můžete sledovat příspěvky do diskuse k tomuto příspěvku pomocí RSS 2.0 kanálu.
Můžete zanechat odpověď / trackback ze svého vlastní webu.

Zanechte komentář